Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Tokat Yöresinde Sulama Şekillerinin Biber Hastalıklarına Olan Etkisinin Belirlenmesi

Diğer Başlık: Determination of the irrigation systems on pepper diases in Tokat Region

Oluşturulma Tarihi: 09-10-2009

Niteleme Bilgileri

Tür: Konferans Metni yada Çalıştay

Alt Tür: Bildiri

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmamış

Dosya Biçimi: Word

Dil: Türkçe

Konu(lar): Tarım (Genel),

Revizyon: 1

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler): Demir, Mustafa (Danışman), NOYAN, Ömer Faruk (Editör), Çelik, Sebahattin (Editör),


Yayınlayan: Toprak ve Su Kaynakları Tokat Araştırma Enstitüsü Yayın Tarihi: 09-10-2009


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler biber, tokat, hastalık, sulama şekilleri
pepper, tokat, diases, irrigation systems
Özet Biber üretimi yapılan alanlarda sorun olan hastalıklar ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışma biber yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Tokat- Merkez, Turhal, Erbaa, Niksar ve Pazar İlçelerinde yürütülmüş olup 2007ve 2008 üretim dönemlerinde yapılmıştır. Sürvey çalışmalarında 2008 yılındaki araştırmalar 2007 yılı verileri doğrultusunda Phytophthora capsici’nin neden olduğu kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığı üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu amaçla 2008 yılında Tokat Merkezde 15, Pazar İlçesi ve köylerinde 6, Turhal İlçesi ve Köylerinde 8, Erbaa İlçesi ve köylerinde 9, Niksar İlçesi ve köylerinde 11 olmak üzere toplam 49 çiftçi tarlasında sürvey çalışması yapılmıştır. Tokat Merkez, Pazar ve Turhal İlçelerinde Yaygın çeşit Yerliber, Çarliston, Fazlı F1 hibrit, Capri dir. Hakim sulama sistemi damla sulamadır.Niksar ve Erbaa İlçelerinde Demre, Çarliston, dik dolma, Acı biber, 11B-14, Kandil ve Yerli biber çeşitleri olup hakim sulama sistemi karık usulü sulamadırProje sonuçlarına göre; biber tarımında görülen hastalıkların önemli oranda biber kök boğazı çürüklüğü hastalığından kaynaklandığı belirlenmiştir. Hastalıkların oluşumunda hastalığı teşvik eden ana faktörün bulaşık alanlarda uygulanan sulama yönteminden dolayı (salma veya karık sulama) kaynaklandığı saptanmıştır. Bu nedenle hastalığın yoğun olarak görüldüğü alanlarda biber, kabakgil, patlıcan gibi konukçu bitkilerin en az iki yıl dikilmemesi ve biber üretim alanlarında damla sulama sistemine geçilerek gereğinden fazla sulama yapmaktan kaçınılması hastalığın önlenmesi bakımından önerilmektedir.
İçindekiler
Açıklamalar biber kök boğazı çürüklüğü ile sulama şekilleri arasındaki ilişki
Haklar Telif hakkı sorunu yoktur
Notlar Nevşehir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü

KaynakçaŞENYÜREK,M., ve ARKADAŞLARI., 1983 Karadeniz Bölgesinde biberlerde kök boğazı hastalığının primer inokolum kaynakları ve savaş yöntemleri üzerinde araştırmalar, Proje no: 4, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Samsun.SAHİN, F. AND MILLER, S.A. 1998. Resistance in Capsicum pubescens to Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria pepper race 6. Plant Dis. 82: 794-799.SOWELL, G., 1981. Examples of disease resistance in a vegetable germplasm collection. FAO/IBPGR Plant Gene Resources Newsl., 46, 37-39.ROBERTS, P. D., URS, R. R. AND MCGOVERN, R. J. 2000. Age and varietal response of tomato to infection by Phytophthora capsici. Phytopathology 90: 565.RISTAINO, J. B., AND JOHNSON, S. A. 1999. Ecologically based approaches to management of Phytophthora blight on bell pepper. Plant Dis. 83:1080-1089.PICKERSGILL, B., 1980. Some aspects of interspecific hybridization in Capsicum. IVth Meeting of Eucarpıa. Capsicum Working Group, 14-16 October 1980. Wageningen, Netherlands.YURTSEVER,N. 1984. Deneysel İstatistik Metotları. K.H. Toprak Gübre Araştırma Enstitüsü Yayınları, Genel Yayın No: 121, Teknik Yayın No: 56, Ankara.


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 916
 • Online
  • Ziyaretçi: 0
  • Üye:
  • Toplam: 0

Detaylı İstatistikler