Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Türkiye ve Dünyadaki Antepfıstığı Yetiştiriciliğinin Karşılaştırılması

Diğer Başlık: Comparison of Turkey and the World Pistachio Production

Oluşturulma Tarihi: 1999

Niteleme Bilgileri

Tür: Konferans Metni yada Çalıştay

Alt Tür: Bildiri

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Tarım (Genel),

Revizyon: 1

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler): ACAR, Izzet (Editör),


Yayınlayan: Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Yayın Adı: GAP IV. Tarım Kongresi Yayın Yeri: Şanlıurfa Yayın Tarihi: 1999 Sayı: 1 Cilt: 1 Yayınlandığı Sayfalar: 238-243


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler Antepfıstığı Üretimi, Türkiye, Dünya
Özet Antepfıstığı ülkemizde Etiler’den beri yetiştirilmektedir. Değişik araştırıcılar antepfıstığının ilkkültüre alınış bölgesi olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesini göstermektedirler. Bu bölgede de Gaziantep-Nizip ve Arıl-Batal vadisi ön plana çıkmakta ve bu alanda 300-400 yıllık kültür ağaçlarına yada aşılanmamışyabanilere rastlanmaktadır. Aynı şekilde İran ve Suriye de antepfıstığının ilk kültüre alındığı alanlar olarakkendi ülkeleri olduğunu iddia etmektedirler. Hem Güneydoğu Anadolu, İran hem de Suriye aynı coğrafyayada aynı ekolojik koşullara sahiptir. Pistacia türlerinin gen merkezlerinden birisi olan bölgemizde kış ve yazsıcaklıkları antepfıstığı yetiştiriciliğine uygun olup, bölgenin kıraç ve meyilli alanlarında kuru koşullardayetiştiricilik yapılmaktadır. Bu üç ülke dışında antepfıstığı ABD’de ve az da olsa Yunanistan ve KuzeyAfrika ülkelerinde yetiştirilmektedir. Son 30 yıl içerisinde diğer meyve türlerinde olduğu gibi antepfıstığındasulu koşullarda yetiştiricilik başlamış ve birim alandan daha fazla verim alınmıştır. ABD’de yetiştiriciliktamamen sulu koşullarda ve taban arazilerde yapılmakta ve böylece birim alandan daha fazla verimalınmaktadır. Ülkemizde ve Suriye’de yetiştiricilik kuru koşullarda, uzun tipi çeşitlerle, İran ve ABD ise sulukoşullarda ve yuvarlak çeşitlerle yapılmaktadır.
İçindekiler
Açıklamalar
Haklar Telif hakkı sorunu yoktur
Notlar GAP IV. Tarım Kongresi, 21-23 Ekim 2005, Şanlıurfa

KaynakçaAçar, İ. S.A. Tahtacı, S. Arpacı, S. Karadağ. 2005. Determination of Effect of Plant Regulator Applicationson Alternate Bearing in Pistachios under Suitable Growing Conditions. IV International Symposiumon Pistachios and Almonds. 22-25 May 2005. Tahran. İran. Abstracts Book. P. 82.Anonim. 2004. Güneydoğu Anadolu Bölgesi İhracatcı Birlikleri. Gaziantep.Arpacı, S., F. Akkök, H.Tekin. 1995. Sulu ve Kuru Koşullarda Antepfıstıklarında Verim ve ÜrünKalitesindeki Değişimlerin Karşılaştırılması. Türkiye II. Ulusal Bahçe Bitkileri Kongresi. Adana. CiltI. S. 429-433.Arpacı, S., H. Tekin ve H.S. Atlı. 2001. Verim Çağında Antepfıstıklarında Budama TekniğininGeliştirilmesi. GAP II. Tarım kongresi. 24-26 Ekim 2001. Şanlıurfa. S. 31-38.Arpacı, S. H.S.Atlı, M. Burak, H.Tekin. 2005. Studies on Spring Frost Resisitance of Some PistachioCultivars. IV. International Symposium on Pistachios and Almonds. 22-25 May 2005. Tahran. İran.Abstracts Book. P. 86.243Atlı, H.S., S. Arpacı, A. Akgün, S. Karadağ, A. Eskalen, M. Küsek, L. Danıştı, N. Kaşka, A.I. Özgüven.2000. Pistacia Khinjuk Stock’un Pistacia Cinsinin Değişik Türleri Arasında Kontrollü MelezlemeYolu ile Sulu Koşullarda Antepfıstıkları İçin Anaç Islahı. TÜBİTAK-TARB 2190. AntepfıstığıAraştırma Enstitüsü Müdürlüğü. Gaziantep.Ayfer, M. 1984. Antepfıstığı Yetiştiriciliği Ders notları. A.Ü. Ziraat Fakültesi. Bahçe BitkileriBölümü,.AnkaraEpstein, L., R. Bede, S.Kaur and L. Ferguson. 2005. Rootstock Effects on Pistachio Trees Grown inVerticillium Dahlia- İnfested Soil. IV. International Symposium on Pistachios and Almonds. 22-25May 2005. Tahran. İran. Abstracts Book. P.50.Javanshah, A. 2005. IV.International Symposium on Pistachios and Almonds. 22-25 May 2005. Tahran. İran.Teknik Gezi. Sözlü Açıklamalar.Karadağ, S., C. Mart, K. Sarpkaya and C. Can. 2005. Species Belonging to Buprestidae Family in PistachiovOrchards and Some Biyolojical Properties of Capnodis cariosa (Hous.) IV International Symposiumon Pistachios and Almonds. 22-25 May 2005. Tahran. İran. Abstracts Book. P. 131Sarpkaya, K. S. Karadağ, C.Can, İ.Açar, S.Arpacı. 2004. Antepfıstığı Ağaçlarında Meydana Gelen GeriyeDoğru Kuruma Nedenlerinin Saptanması. Araştırma Projeleri Yıllık Çalışma Raporu. 2004.Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü. Gaziantep. S.41-45.Tahtacı, A. S., S. Arpacı. 2003. Antepfıstığında Çeşit Seçimi. Araştırma Projeleri Yıllık Çalışma Raporu.2004. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü. Gaziantep. S.18-20.Tekin, H. ve N. Güzel. 1992. Gaziantep Yöresinde Topraktan ve Yapraktan Farklı Gübre UygulamalarınınAntepfıstığının Yaprak gelişimi, Gelişme, Verim ve Ürün Kalitesine Etkilerinin Araştırılması. Ç. Ü.Fen Bilimleri Enstitüsü. Kot. No. 182. Adana.Uzun, M., H.S. Atlı, S. Arpacı. 2003. Yerli ve Yabancı Antepfıstığı Çeşitlerinde Melezleme Yolu İle ÇeşitIslahı. Araştırma Projeleri Yıllık Çalışma Raporu. 2004. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü.Gaziantep. S.14-17.


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 916
 • Online
  • Ziyaretçi: 0
  • Üye:
  • Toplam: 0

Detaylı İstatistikler