Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Antosiyaninlerin kallus ve süspansiyon kültürü ile üretimi

Oluşturulma Tarihi:

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Hakemli mi?: Evet

Uluslararası indekslerde yer alıyor mu?: Evet

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler):

URL: http://mitos.tagem.gov.tr/browse/946/

Diğer Niteleme Bilgileri: http://mitos.tagem.gov.tr/browse/946/yay%C4%B1n%202016.pdf

İletişim: memrem60@gmail.com


Yayınlayan: İlhami KARATAŞ, Rahime KARATAŞ, Mahfuz ELMASTAŞ Yayın Adı: Antosiyaninlerin Kallus ve Hücre Süspansiyon Kültürüyle Üretimi Yayın Yeri: Gaziosmanpaşa Bilimsel Araştırma Dergisi Sayı: 12 Yayınlandığı Sayfalar: 80-91


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Antosiyanin, kallus kültürü, hücre süspansiyon kültürü, sekonder metabolitler


Özet

Antosiyaninler bitki sekonder metabolitlerin yaygın bir grubu olan fenolik bileşiklerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bitki organlarına kırmızıdan maviye kadar birçok rengi veren bu bileşikler aynı zamanda çok sayıda biyolojik fonksiyonu da yerine getirmektedir. Antosiyaninlerin bitkilerdeki fonksiyonlarının yanında özellikle gıda sektöründe renklendirici olarak kullanım olanağı bulunmaktadır. Bu sektörün ihtiyacını karşılamak için alternatif üretim yolları araştırılmaktadır. Bu bağlamda bitki doku ve hücre kültürü teknikleri antosiyaninlerin üretimi için alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemlerle üretim yapabilmek için çok sayıda strateji uygulanmıştır. Bu derlemede antosiyaninlerin genel özellikleri ve biyoteknolojik yöntemlerle üretim olanakları tartışılmıştır.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 916
 • Online
  • Ziyaretçi: 0
  • Üye:
  • Toplam: 0

Detaylı İstatistikler