Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

APIACEAE FAMİLYASINA AİT BAZI BİTKİ TOHUMLARININ

Diğer Başlık: EFFECT OF FEEDING ON DIFFERENT PLANT SEEDS OF APIACEAE FAMILY

Oluşturulma Tarihi: 1999

Niteleme Bilgileri

Tür: Konferans Metni yada Çalıştay

Alt Tür: Bildiri

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: Word

Dil: Türkçe

Konu(lar): Tarım (Genel),

Revizyon: 1

Yazar(lar): Babaroğlu, Numan (Yazar), Barış, Aydemir (Yazar),

Emeği Geçen(ler): Kocak, Erhan (Editör),


Yayınlayan: Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Yayın Adı: Türkiye III. Bitki Koruma Kongresi Bildirileri Yayın Yeri: Van Yayın Tarihi: 1999 Sayı: 1 Cilt: 1 Yayınlandığı Sayfalar: 101


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler Graphosoma lineatum, Graphosoma semipunctatum, nimf gelişimi, Apiaceae
Graphosoma lineatum, Graphosoma semipunctatum, nymphal development, Apiaceae
Özet Apiaceae familyasından anason (Pimpinella anisum L.) ve baldıran otu (Conium maculatum L.) tohumları üzerinde laboratuvarda 25±2 °C sıcaklık, %45±5 orantılı nem ve 16:8 aydınlık karanlık koşulların sağlandığı ortamda yetiştirilen Graphosoma lineatum (L.) ve Graphosoma semipunctatum (F.) (Heteroptera, Pentatomidae) nimflerinin; dönemlerine göre nimf süreleri, toplam nimf süreleri ve ergin olma oranları belirlenmeye çalışılmıştır. G. semipunctatum’un nimf dönemleri ve toplam nimf süreleri bakımından anason ve baldıran otu tohumları arasında meydana gelen farkların önemli olmadığı belirlenmiştir. G. lineatum’da yine ilk iki dönemdeki nimfler arasında herhangi bir farklılık bulunmamışken, diğer nimf dönemleri ve toplam nimf süreleri açısından anason ve baldıran otu tohumları arasındaki farklılıkların önemli olduğu görülmüştür. G. lineatum’un ortalama nimf gelişim süresi anason tohumlarında 22.05 gün ve baldıran otu tohumlarında 19.93 gün iken G. semipunctatum’da ise bu sürenin anason tohumlarında 27.66 ve baldıran otu tohumlarında 27.15 gün olduğu ortaya konmuştur. Nimflerin anason ve baldıran otu tohumlarındaki ergin olma oranlarının ise sırasıyla G. lineatum için %97.5 ve %100.0 ve G. semipunctatum için %90.0 ve %67.5 olduğu saptanmıştır.
Duration of nymphal stages, nymphal developmental times and survival rates of Graphosoma lineatum (L.) and Graphosoma semipunctatum (F.) (Heteroptera, Pentatomidae) were studied under laboratory conditions of 25±2 °C, 45±5 % R.H. and a photoperiod of 16:8 (L:D) feeding the nymphs upon seeds of Apiaceaus plants, anise (Pimpinella anisum L.) and poison hemlock (Conium maculatum L.). The results indicated no significant differences regarding the duration of nymphal stages and total nymphal developmental times of G. semipunctatum in rearings on seeds of both plants. While no significant differences regarding duration of the first and second nymphal stages were recorded, duration of the other nymphal stages and total nymphal developmental times showed significant differences between seeds of both plants for G. lineatum. Mean nymphal developmental times on seeds of anise and poison hemlock were estimated as 22.05 and 19.93 days for G. lineatum, 27.66 and 27.15 days for G. semipunctatum, respectively. The mean survival rates from first nymphal stage into adult on seeds of anise and poison hemlock varied from 97.5% and 100.0% for G. lineatum and 90.0% and 67.5% for G. semipunctatum, respectively.
İçindekiler
Açıklamalar
Haklar Telif hakkı sorunu yoktur
Notlar Kongre

KaynakçaKoçak


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 916
 • Online
  • Ziyaretçi: 0
  • Üye:
  • Toplam: 0

Detaylı İstatistikler