Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

YILDIZ DAĞLARINDA EKOTURİZM

Oluşturulma Tarihi: 08-10-2009

Niteleme Bilgileri

Tür: Konferans Metni yada Çalıştay

Alt Tür: Bildiri

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmamış

Dosya Biçimi: Word

Dil: Türkçe

Konu(lar): Tarım (Genel),

Revizyon: 1

Yazar(lar): OZKAN, Erol (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayınlayan: Kırklareli Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü Yayın Tarihi: 08-10-2009


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler Yıldız dağları, ekoturizm, kırsal kalkınma, dağ köyleri, ekonomik gelişme
Özet ÖZETYıldız dağları sosyo-ekonomik yönden Trakya bölgesinin diğer yörelerine göre az gelişmiştir. Köylerin büyük bir bölümü orman ve orman ürünleri konusunda faaliyet göstermektedir. Ancak kıyıya yakın olan yerleşim yerlerinde ise yaz aylarında artan turizm aktiviteleri ile geçimlerini sürdürmektedirler. Özellikle dağ köylerinde yaşayanların refah düzeyinin yükseltilmesi, bölgenin sürdürülebilir kalkınması açısından oldukça önemlidir. Bölgenin sahip olduğu zengin doğal kaynakları (flora, fauna) kırsal kalkınmanın sağlanmasına önemli katkılar sağlayabilir. Temmuz ve Ağustos aylarında denize girme amacıyla yaz aylarında gelenler dışında bölgede hareketlilik yaşanmamaktadır. Bu aylar dışında doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık, kongre, konferans vb. aktivitelerle bölge çekim merkezi haline getirilebilir. Yıldız dağlarında bulunan dağ köylerinin kırsal kalkınmasının sağlanabilmesi için ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi önerilebilir. Eski evlerin pansiyon olarak kullanılması için bölgede yaşayanlara eğitim ve kredi desteği verilmelidir. Bölgenin tanıtılması ve her mevsim ziyaretlerin yapılması teşvik edilmelidir. Bunun için festivaller düzenlenebilir, bölgede yapılan el sanatları ve yiyecekler tanıtılabilir. Bölgenin önemli bir turizm çekim merkezi olabilmesi için manda yoğurdu, organik bal ve bölgede üretilen alabalık yanında kum zambağı, longoz ormanlarından da yararlanılabilir. Ayrıca bölgede önemli bitki türleri ve doğal koruma alanları bulunmaktadır.Ayrıca bölgede yaşayanlar doğal kaynakları kullanarak sosyo-ekonomik gelişmelerini sağlarken bu kaynakların gelecek nesillere aktarmanın sorumluluğunu da hissetmelidirler. Bu nedenle koruma-kullanma dengesinin sağlanabilmesinin en önemli koşulu eğitimdir.
İçindekiler
Açıklamalar Dağ köylerindeki ekoturizm olanakları ve öneriler
Haklar 'Telif hakkı sorunu yoktur'
Notlar IX. Ekoloji v Çevre Kongresi

KaynakçaAnonim, 2006, Korunan Alanlar Kitapçığı , T.C.Çevre ve Orman Bakanlığı, Kırklareli Valililği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, KırklareliKubaş, A. ve İnan, Ç., 2006. “Trakya Bölgesinde Ekoturizm ve Kırsal Kalkınmada Yararlanma Olanakları”, VII.Ulusal Tarım Ekonomisi Kongresi, Antalya, www.cevreorman.gov.tr, 2006www.kirklareli.gov.tr ,2006


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 916
 • Online
  • Ziyaretçi: 0
  • Üye:
  • Toplam: 0

Detaylı İstatistikler