Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Kavuzsuz Arpa Potansiyeli

BROWSE_DETAIL_CREATION_DATE: 1999

BROWSE_DETAIL_IDENTIFIER_SECTION

BROWSE_DETAIL_TYPE: Conference or Workshop Item

BROWSE_DETAIL_SUB_TYPE: Paper

BROWSE_DETAIL_PUBLISH_STATE: Published

BROWSE_DETAIL_FORMAT: Word

BROWSE_DETAIL_LANG: Turkish

BROWSE_DETAIL_SUBJECTS: Agriculture (General),

BROWSE_DETAIL_REVISION: 1

BROWSE_DETAIL_CREATORS: karaduman, yaşar (Author),

BROWSE_DETAIL_CONTRIBUTERS:

BROWSE_DETAIL_URL: www.puntoyayin.com

BROWSE_DETAIL_IDENTIFIER_OTHER: http://mitos.tagem.gov.tr/browse/105/453.doc


BROWSE_DETAIL_PUBLISHER: Anadolu Tarımsal Araştırm Enstitüsü Müdürlüğü BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_NAME: Unlu Mamuller Teknolojisi Sayı 74 BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_LOCATION: Bodrum/MUĞLA BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_DATE: 1999 BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_NUMBER: 74 BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_VOLUME: - BROWSE_DETAIL_PUBLICATION_PAGE: 21-26


BROWSE_DETAIL_TAB_FILE:
file show file
BROWSE_DETAIL_SHOW_FILE
download file
BROWSE_DETAIL_SAVE_FILE

BROWSE_DETAIL_TAB_KEYWORDS -
BROWSE_DETAIL_TAB_ABSTRACT Bu çalışmada; kavuzsuz arpa konusunda yayımlanan araştırmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Kanada'da Bhatty'nin 1986'da domuz ve kümes hayvanları beslenmesinde kavuzsuz arpanın kullanımı konusunda yayımladığı makaleden beri kavuzsuz arpa etrafında yeni bir endüstri gelişmiştir. En fazla kavuzsuz arpa üretimi 1998 yılı itibarı ile Kanada’dadır ve 300.000-350.000 hektar alanda 800.000 ton ürün elde edilmiştir. U.S., Avustralya ve Japonya’da ve muhtemelen diğer bazı ülkelerde, kavuzsuz arpa ıslah programlarına girmiş durumdadır. Japonya’da 1997 yılı üretimi 17.000 tondur. U.S.'de ise üretim 5.000 tonu geçmez. Görüldüğü gibi Kanada halen lider üretici ve kavuzsuz arpa konusundaki yayınlarında kaynağı durumundadır. Kavuzsuz arpanın tüm tane olarak veya değer kazandırılmış ürünlerinin eldesinde kullanılması ile ilgili yeni uygulamaları araştırılmaktadır. Tüm tane olarak kullanımında taneler öğütülebilir, kabuğun bir kısmı ayrılabilir, buharda pişirilebilir, kaynatılabilir, fırında pişirilebilir, ekstürüde edilebilir, kızartılabilir, flakelenebilir ve küçük taneciklere kesme yapılabilir. Batı ülkelerinde bazı gıdalarda bu tür ürünlere rastlanmaktadır. Değer kazandırılmış ürünlerde ise kavuzsuz arpa, ? -glukan ekstraksiyonu ve zenginleştirilmesi, etanol üretimi, doğal ve modifiye nişasta üretimi gibi alanlar için kepek ve una öğütülerek kullanılır. Japonya’da ise arpa çayı, alkollü içecekler (Sochu, Miso) ve soyulmuş arpa olarak pirincin yerine kavuzsuz arpa kullanılmaktadır. Hindistan, Çin (Tibet) ve Batı Asya-Kuzey Afrika bölgesinde de kullanım alanları vardır.
BROWSE_DETAIL_TAB_TOC
BROWSE_DETAIL_TAB_DESCRIPTION Unlu Mamuller Teknolojisi Dergisi 74. Sayısında yayınlanmıştır
BROWSE_DETAIL_TAB_RIGHTS Telif Hakkı Sorunu Yoktur
BROWSE_DETAIL_TAB_NOTES Unlu Mamuller Teknolojisi Dergisi

BROWSE_DETAIL_TAB_REFERENCESKAYNAKLAR BHATTY, R.S. 1986. Physiochemical and Functional (Breadmaking) Properties of Hull-less Barley Fractions. Cereal Chem.63 (1): 31-35.NEWMAN, R.K., NEWMAN, C.W. 1991. Barley as a Food Grain. Cereal Chem. 36 (9): 800-806. BHATTY, R.S. , ROSSNAGEL B.G. 1998. Comparison of Pearled and Unpearled Canadian Japanese Barleys. Cereal Chem.75(1): 15-21. ZHENG, G.H., HAN H.L., BHATTY R.S. 1998. Physicochemical Properties of Zero Amylose Hull-less Barley Starch. Cereal Chem.75 (4).520-524. BHATTY, R.S. 1999. The Potential of Hull-less Barley. Cereal Chem.76 (5): 589-599.BHATTY, R.S. 1999. ?-Glucan and Flour Yield of Hull-less Barley. Cereal Chem. 76 (2): 314-315.


BROWSE_DETAIL_TAB_REFERENCED_BYS

BROWSE_DETAIL_GOTO_LIST

 

TEXT_STATS

 • TEXT_RECORD_STATS
  • TEXT_STATS_THIS_MONTH: 0
  • TEXT_STATS_TOTAL: 916
 • TEXT_ONLINE_STATS
  • TEXT_ONLINE_STATS_TOTALONLINEVISITOR: 0
  • TEXT_ONLINE_STATS_TOTALONLINEUSER:
  • TEXT_STATS_TOTAL: 0

LINK_STATS